اردوی مطالعاتی نوروز

اردوی نوروزی 1402 پوردستمالچی

اردوی مطالعاتی نوروز

_

اردوی مطالعاتی نوروز 1403 مرکز مشاوره محمدرضا پوردستمالچی

ویژگی‌های اردو مطالعاتی
مکان اردو

حضوری: با توجه به امکانات قابل‌ قبول شهر تهران و تأثیرات منفی جابجایی به شهرهای دیگر، اردوی علمی حضوری در یکی از مدارس یا دانشگاه‌های شهر تهران برگزار می‌گردد. مطالعه در شهر تهران خستگی‌های جابجایی را ندارد و داوطلبان تا انتهای دوره نوروز با انرژی درس می‌خوانند. محیط مطالعه داوطلبان به صورت روزانه ضدعفونی گردیده و داوطلبان ملزم به رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی می‌باشند. در هنگام ورود داوطلبان به محل اردو، وضعیت سلامت تمامی داوطلبان مورد پایش قرار می‌گیرد.

مجازی: خدمات اردوی مطالعاتی مجازی نوروز 1403 کاملاً به صورت آنلاین بوده و هر داوطلب در منزل خود از خدمات استفاده خواهد کرد.

زمان اردو

اردوی مطالعاتی نوروز 1403 در دو دوره 5 روزه برگزار شده که دوره اول از تاریخ 2 تا 6 فرودین و دوره دوم از تاریخ 8 تا 12 فروردین خواهد بود. روز 7‌ فروردین جهت بازیابی انرژی و استراحت در بین دو دوره قرار گرفته است.

برنامه زمان بندی استاندارد

برنامه اردوی مطالعاتی نوروز 1403 به 8 واحد مطالعاتی با در نظر گرفتن زمان استراحت تقسیم‌ شده است که داوطلبان در واحدهای 75 تا 85 دقیقه‌ای به مطالعه طبق جدول مطالعاتی تنظیم‌شده می‌پردازند. واحد 9 برای جبرانی، مرور و تست زماندار در نظر گرفته ‌شده است که داوطلبان در صورت تمایل می‌توانند با مشورت مشاور همراه خود این واحد را به صبح منتقل نمایند.

حضوری:داوطلبان15-30 دقیقه قبل از شروع اردو باید در محل برگزاری اردو حاضر باشند. واحد انتهایی برای داوطلبان به صورت اختیاری خواهد بود و در صورت ترک اردو بایستی در منزل آن واحد را مطالعه نمایند .

مجازی:زمان شروع و پایان هر واحد درسی به صورت اعلان به داوطلب یادآوری می‌شود. همچنین قبل از شروع اولین واحد مطالعاتی روز، جهت شروع پر انرژی، تماس صبحگاهی بیدار باش حاوی یک پیام صوتی انگیزشی با صدای محمدرضا پوردستمالچی با داوطلب گرفته می‌شود.

برنامه مطالعاتی کارشناسی شده

داوطلبان حاضر در اردوی نوروز، یک برنامه مطالعاتی دقیق، ریز بینانه، مدون، کارشناسی شده و بر اساس نیاز و تفاوت‌های فردی دریافت می‌نمایند که این برنامه در یک جلسه مشاوره تنظیم می‌گردد. این برنامه در طول دوره نوروز با توجه به سرعت پیشروی داوطلب در صورت نیاز توسط مشاور همراه به صورت تخصصی تغییر می‌کند.

حضوری:این برنامه در زمان جلسه (حضوری یا تلفنی) مشاور همراه با داوطلب که به جهت تنظیم برنامه دقیق و شخصی‌سازی شده تشکیل می‌شود، در اختیار داوطلب قرار خواهد گرفت.

مجازی:برنامه مطالعاتی پس از برگزاری جلسه تلفنی یا تصویری با مشاور همراه به صورت اینترنتی برای داوطلبان ارسال می‌شود.

 

کارشناسان رفع اشکال علمی

با توجه به هدف اردوی مطالعاتی نوروز 1403، حضور کارشناسان رفع اشکال علمی که از رتبه‌های برتر سال‌های گذشته هستند،‌ در راستای پاسخگویی به سوالات داوطلبان می‌توانند تاثیر به سزایی در بهبود روند مطالعاتی داوطلبان داشته باشند.علاوه بر آموزش و رفع اشکال مطالب علمی، حضور رتبه‏‌های برتر، مدل و الگوی فکری مناسبی برای موفقیت داوطلبان است.

حضوری:کارشناسان رفع اشكال علمی (رتبه‌هاي برتر سال‌هاي گذشته) در محل معيني مستقر بوده و داوطلبان مي‌توانند جهت رفع اشكال و آموزش مطالب با هماهنگي ناظران به اين نیروها مراجعه كنند.

مجازی:کارشناسان رفع اشکال علمی به صورت آنلاین به سوالات داوطلبان اردوی مجازی پاسخ خواهند داد. داوطلبان می‌توانند سوالات خود را به صورت متن، عکس، صوت و یا فیلم به همراه نام درس و گروه تحصیلی خود ارسال کرده و پاسخ کارشناس رفع اشکال درس مربوطه با فاصله زمانی مناسب برای آن‌ها ارسال خواهد شد.

ناظران مطالعاتی

نظارت بر روند مطالعاتی داوطلب به جهت بالابردن نظم وکیفیت مطالعه داوطلبان از اهمیت بالایی برخوردار است و باعث جلوگیری از حواس‌پرتی و یا بر هم خوردن نظم مکان مطالعه داوطلب می‌شود.

حضوری:در طول دوره نوروز ناظران مطالعاتی در واحدهای مطالعاتی تنظیم‌شده بر عملکرد داوطلبان نظارت داشته و در صورت بی‌نظمی و یا عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی هر یک از داوطلبان، پس از تذکر شفاهی، در صورت تکرار بی نظمی، برخورد لازم صورت خواهد گرفت. همچنین جهت بررسی علت بی‌نظمی، داوطلب به مدیر اردو معرفی شده و در صورت لزوم جلسه‌ای با روانشناس تشکیل می‌شود.

مجازی:به منظور کنترل روند مطالعاتی داوطلبان، یکی از اعضای خانواده که پیگیر آموزشی داوطلب است به عنوان ناظر در منزل، نماینده ما جهت نظارت بر روند مطالعاتی داوطلب خواهد بود. ناظر آموزشی صرفاً وضعیت داوطلب را از طریق فرم‌های گزارش عملکرد به مدیر اردو منتقل نموده و ایشان تمام پیگیری‌های لازم را با همکاری مسئولین دیگر اردو و مشاور همراه داوطلب انجام خواهد داد و در صورت لزوم زمانی را با هماهنگی داوطلب و اولیای او برای تشکیل جلسه با روانشناس تنظیم خواهد کرد.

پذیرایی (بر اساس برنامه متخصص تغذیه)

با توجه به اهمیت تغذیه و نقش بسیار مهم آن در یادگیری و قدرت حافظه، برنامه غذایی اردو متناسب با نیازهای داوطلبان توسط متخصص تغذیه تنظیم‌شده است. در وعده‌های غذایی در نظر گرفته شده (صبحانه، نهار و میان وعده‌های مناسب) بیشتر ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و مواد غذایی مورد نیاز داوطلبان تأمین می‌شود.

حضوری:پذیرایی از داوطلبان بر اساس برنامه غذایی ارائه شده توسط متخصص در واحدهای مختلف متناسب با نیاز داوطلبان و با رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌شود. پذیرایی‌ها شامل خوراکی‌ها و مواد غذایی بسته‌بندی شده و صنعتی بوده که پس از ضدعفونی و نظارت کامل مسئولین اردو بر رعایت تمامی موارد بهداشتی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

مجازی:داوطلبان از طریق تکمیل پرسشنامه و پاسخگویی به سوالات تغذیه‌ای، برنامه غذایی تخصصی متناسب با وضعیت خود را به صورت دوره‌ای دریافت می‌نمایند.

مشاوره فردی

قطعاً مهم‌ترین نیاز داوطلبان در دوره مطالعاتی نوروز مشاوره و حمایت روحی و تحصیلی است.بی‌برنامگی، بی‌حوصلگی، ناامیدی و ... تنها بخشی از عواملی است که می‌تواند سبب توقف پیشرفت دانش‌آموز گردد.

حضوری:در اردوی حضوری مشاوران همراه حداقل 1 بار (و در صورت نیاز بیشتر) با داوطلبان مشاوره خواهند داشت. همچنین مشاوران همراه در هر روز با مراجعه حضوری به اتاق‌های مطالعه داوطلبان روند مطالعاتی آنان را بررسی نموده و در صورت نیاز اقدام به برگزاری جلسات فردی می‌نمایند. جلسات مشاوران با داوطلبان به صورت انفرادی و در محلی با تهویه مناسب صورت می‌گیرد، داوطلب و مشاور همراه می‌بایست در تمام زمان حضور در اردوی نوروز از ماسک استفاده نمایند.

مجازی:مشاوران همراه در هر روز 2 بار با داوطلبان تماس تلفنی خواهند داشت. در این تماس‌ها ضمن کنترل روند مطالعاتی و بررسی گزارش ارسالی روزانه داوطلب، در صورت نیاز تغییرات لازم در برنامه‌ریزی درسی انجام شده و به سوالات مشاوره‌ای وی پاسخ داده می‌شود. در این تماس‌ها در مورد وضعیت مطالعاتی داوطلبان با اولیاء نیز گفتگو خواهد شد. همچنین داوطلبان موظفند در پایان هر روز، وضعیت اجرای برنامه را به صورت جزئی جهت کنترل بیشتر مشاور همراه ثبت نمایند.

 

برگزاری آزمون(سنجش و ارزیابی)

یکی از مهم‌ترین عوامل یادگیری و تثبیت آموزش، سنجش و ارزیابی استاندارد است و هیچ فرایندی بدون سنجش مؤثر نخواهد بود. لذا در دوره نوروز متناسب با محتوای مطالعاتی داوطلبان، سنجش و ارزیابی از طریق برگزاری آزمون انجام می‌شود و کارنامه آزمون در اختیار داوطلبان، اولیا و مشاوران همراه قرار می‌گیرد.

حضوری:به منظور ارزیابی عملکرد مطالعاتی داوطلبان، در انتهای اردوی نوروزی داوطلبان به صورت هماهنگ در یک آزمون جامع حضوری جهت مرور مباحث مطالعه شده در طول دوره نوروز شرکت خواهند کرد. همچنین داوطلبان در انتهای روزهای اردو (در منزل) امکان شرکت در یک آزمون آنلاین را نیز دارند. آزمون حضوری با رعایت فاصله استاندارد داوطلبان، در فضایی بزرگ و دارای تهویه مناسب برگزار خواهد شد . (فضای مشابه آزمون سراسری) 

مجازی:در پایان هر روز آزمون اختصاصی ویژه هر داوطلب، متناسب با مباحث مطالعه شده طراحی شده و به ‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. 

ورزش منظم روزانه

برای شادابی و نشاط بیشتر داوطلبان در دوران مطالعاتی نوروز، اکسیژن‌رسانی به مغز و بالا بردن سطح ترشح هورمون اندورفین که عامل شادابی و تقویت تمرکز است، زمانی برای نرمش و تفریح تحت عنوان تمرینات مفرح ایروبیک در نظر گرفته‌شده است. این تمرینات به‏‌صورت روزانه، منظم و با نظارت مربی متخصص صورت می‏گیرد. همچنین در واحدهای پایانی، تمریناتی ویژه آرامش (یوگا) آماده شده است که داوطلبان بایستی همزمان  با  مربی  این تمرینات را انجام دهند.

حضوری:این تمرینات به‏صورت روزانه، منظم و با نظارت مربی متخصص در فضای باز و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی صورت می‌‏گیرد.

مجازی:هر روز فیلم تمرینات ورزشی ایروبیک و یوگا که قابل انجام در منزل هستند توسط مربی متخصص آماده شده و برای داوطلبان ارسال می‌شود تا به صورت همزمان به انجام تمرینات بپردازند.

برنامه‌های انگیزشی

عنصر انگیزه، چه در وجه درونی و فردی و چه در وجه بیرونی و همگانی یک عامل کلیدی در موفقیت داوطلبان است.

حضوری:هر روز برنامه‌های انگیزشی متنوعی (بازی‌های جمعی، نوشتن خاطرات، عکس دسته‌جمعی و ...) برای داوطلبان اجرا می‌شود. همچنین در راستای ایجاد انگیزه، برطرف کردن استرس، اهمال‌کاری و ... در صورت نیاز جلسات فردی با روانشناس مرکز برگزار می‌گردد.

مجازی:در اردوی مطالعاتی مجازی نوروز در واحد‌های استراحت، بازی‌های خلاقانه، محتواهای جذاب انگیزشی، روانشناسی و ... مورد نیاز جهت استراحت ذهنی به داوطلب ارائه می‌شود.

نظارت بر ایجاد عادات صحیح مطالعه

دوره نوروز بهترین فرصت برای فراگیری عادات صحیح مطالعه است. عاداتی که در مدت کوتاهی اصلاح‌شده و سبب پیشرفت تحصیلی داوطلبان خواهد شد. از این‌ رو داوطلبان با رعایت شرایط صحیح مطالعه (ذهنی، فیزیکی، محیطی) به اصلاح عادات نادرست مطالعاتی خود می‌پردازند.

حضوری:به جهت اصلاح عادات مطالعاتی داوطلبان در اردو، شرایط صحیح برای مطالعه به همراه رعایت تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی  در چینش داوطلبان حضوری رعایت شود.

مجازی:در آغاز هر دوره (و در صورت تغییر محل مطالعه)، اولیا با ارسال عکس محل مطالعه داوطلبان، امکان کنترل محل مطالعه را در اختیار کارشناس مربوطه قرار داده و در صورت نیاز، توصیه‌های لازم برای رعایت شرایط استاندارد مطالعه جهت دستیابی به حداکثر بازدهی به اولیا داده خواهد شد.

مشاوره انگیزشی با محمدرضا پوردستمالچی

با توجه به شرایط خاص دوران مطالعاتی نوروز، داوطلبان دچار خستگی و کاهش انگیزه به‌صورت مقطعی می‌گردند و نیاز به بازیابی و حفظ انرژی روانی خود دارند.

حضوری:در حین برگزاری اردوی حضوری، به جهت افزایش بازده مطالعاتی داوطلبان در این دوران، کارگاه‌های مشاوره‌ای انگیزشی توسط محمدرضا پوردستمالچی برای افزایش انگیزه و جهت‌دهی داوطلبان برگزار می‌گردد.

مجازی:کارگاه‌های مشاوره‌ای انگیزشی محمدرضا پوردستمالچی برای داوطلبان اردوی مجازی به صورت آنلاین قابل مشاهده است و همچنین محتواهای انگیزشی روزانه به صورت فیلم و صوت توسط ایشان در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

کارگاه‌های روانشناسی

با توجه به برخورد داوطلبان با موضوعاتی مانند اضطراب، مشکل در کنترل هیجانات و... ، برگزاری کارگاه‌های روانشناسی در این برهه حساس کمک بزرگی به داوطلبان می‌کند.

حضوری:با حضور روانشناس مرکز در اردوی مطالعاتی نوروز 1403، حضور در این کارگاه با توجه به نیاز داوطلبان و بر اساس تست‌های روانشناسی انجام می‌گیرد . 

مجازی:کارگاه‌های روانشناسی برای داوطلبان اردوی مجازی به صورت آنلاین قابل مشاهده است و این داوطلبان می‌توانند در منزل کارگاه را مشاهده نمایند.

کارگاه خانواده

والدین نیز به جهت تاثیر فراوانی که در عملکرد و نتیجه داوطلبان بخصوص در ماه‌های پایانی دارند، بایستی درباره مسائل روانشناختی اطلاعات مناسبی را کسب نمایند. 

حضوری:کارگاه‌های ویژه اولیای داوطلبان اردوی نوروز، توسط روانشناس مرکز مشاوره و در محل اردو با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌گردد.

مجازی:کارگاه‌های خانواده برای اولیای داوطلبان اردوی مجازی به صورت آنلاین برگزار خواهد شد و اولیای داوطلبان شرکت کننده در اردوی مجازی می‌توانند این کارگاه را از منزل مشاهده نمایند.

 

بسته نوروزی

یک بسته‌ شامل اقلام آموزشی و انگیزشی جهت یادگاری از اردوی نوروزی به داوطلبان اهدا خواهد شد.

حضوری:این بسته در روز اول به داوطلبان اردوی حضوری اهدا می‌گردد

مجازی:بسته نوروز به تمامی داوطلبان اردوی مجازی تا پایان دوره اول اردو ارسال می‌گردد.

اهمیت دوران مطالعاتی نوروز
شما در مهمترین بازه مطالعاتی خود تا آزمون سراسری قرار دارید

برنامه‌ریزی برای موفقیت در آزمون سراسری، نیازمند‏‏ رفتار هوشمندانه و تجربه بالایی است و داوطلبانی که در سال‌های گذشته از رتبه‌های برتر آزمون سراسری ‏بوده‌اند، همواره بر اهمیت و نقش برنامه‌ریزی در موفقیت خود تأکید داشته‌اند. اما برخلاف تصور‏ بسیاری از داوطلبان که برنامه‌ریزی را صرفاً فرآیندی که در آن ساعت، مبحث و منبع مطالعاتی مشخص می‌شود می‌دانند، برنامه‌ریزی دربرگیرنده تصمیمات مطالعاتی داوطلب و روش پیشروی مباحث است.

یکی از شاخص‌های مهم برنامه‌ریزی مناسب، اهمیت دادن به دوره‌های تأثیرگذار است. دوره‌هایی که به ‌ظاهر تفاوتی با سایر دوره‌ها ندارد اما می‌تواند تأثیر شگفت‌انگیزی بر نتیجه داوطلبان بگذارد و اساساً یکی از ویژگی‌های داوطلبان موفق توجه جدی به دوره‌های اثرگذار است.

 دوره مطالعاتی نوروز به 6 دلیل از اهمیت دوچندانی برخوردار است :

1- لحظات پایانی هر مسابقه‌ای تعیین‌کننده‌ترین لحظات مسابقه است و دوران مطالعاتی نوروز شروع لحظات پایانی است. (حدود 100روز تا آزمون سراسری)

2- عادت‌های مطالعاتی صحیح دوران جمع‌بندی در دوره مطالعاتی نوروز شکل می‌گیرد.

3- به دلیل شرایط عید نوروز برخی از داوطلبان در این دوره درس نمی‌خوانند. (وقتی دیگران کمتر درس می‌خوانند، ما می‌توانیم با مطالعه‌ای جدی از آن‌ها سبقت بگیریم)

4- دوران مطالعاتی نوروز معادل 1 ماه ارزش ساعت مطالعه دارد. (168 ساعت = 12 ساعت 14روز)

5- تجربه سال‌های قبل نشان داده است داوطلبان بسیار زیادی با جدی گرفتن دوران مطالعاتی نوروز توانسته‌اند نتیجه دلخواه خود را به‌ دست آورند.

6- از نظر کارشناسی، دوران مطالعاتی نوروز آخرین فرصت برای کسب رتبه‌ی مطلوب است.

کمی بیشتر درباره اردو مطالعاتی نوروز 1403

در ابتدا بهتر است کمی درباره اردوی مطالعاتی نوروز صحبت کنیم: ساختار اردوی مطالعاتی در زمان بسیار حساس دید و بازدید های نوروزی به کمک داوطلبان می آید. بسیاری از داوطلبان در زمان نوروز به دلیل رفت و آمد میهمان فرصت کافی برای مطالعه ندارند. از آن جا که برای داوطلب پشت کنکوری حساس ترین زمان، اسفند تا نوروز است؛ اهمیت شرکت در اردوی مطالعاتی نوروزی به شدت بالاست.

کمی بیشتر با اردوهای مطالعاتی نوروز آشنا شوید:

اردوی مطالعاتی نوروز معمولا در فاصله زمانی اواخر اسفند تا اواخر فروردین ( به صورت متغیر) برگزار میشود.

این زمان بسته به شرایط مختلف متفاوت است اما به صورت عمومی معمولا در مدارس یا کمپ ها و سایر موسسات خصوصی برگزار میشود.

کیفیت اردوی مطالعاتی نوروز

به لحاظ کیفیت سطح آموزشی نیز اردوهای تحصیلی نوروزی متفاوت هستند. به طور مثال ممکن است در برخی اردوها فقط در مکانی مانند کتابخانه یا سالن مطالعه از صبح تا عصر به مطالعه بپردازید. این سبک مطالعه پشت سر هم و بدون در نظر گرفتن سایر عوامل از کیفیت مطالعه شما به شدت میکاهد.

اما در مقابل نوعی از اردوی مطالعاتی با کیفیت نیز وجود دارد که شامل یک برنامه بسیار مدون است. این برنامه شامل: مشاوره های خصوصی، برنامه تغذیه ای، برنامه های روانشناختی و شخصیت شناسی، انتخاب رشته، برنامه ورزشی و.. است. این نوع اردوی مطالعاتی نوروز از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. در این برنامه علاوه بر مطالعه، بسیاری از عوامل جانبی که در بحث مطالعه دخیلند نیز در نظر گرفته شده است. شرایطی مانند استرس و تنش های روحی حین مطالعه، خستگی و ناامیدی از مطالعه یا نتیجه، تعادل بین مطالعه و برنامه غذایی و ورزشی از این موارد هستند.

اردوهای مطالعاتی نوروزی با کیفیت تمامی این عوامل را در نظر میگیرند.

علاوه بر این وجود مدرسین رفع اشکال در دوره اردوی مطالعاتی نوروز از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است.

چرا که مرور مدون و جامع بر حجم زیادی از مطالب درسی مطالعه شده صورت میگیرد و در این جا جلسات رفع اشکال برای تثبیت و جمع بندی نهایی مطالب از ضروریات است.

مسائل مهم اردوی مطالعاتی نوروز

یکی از مهم ترین مسائل اردوی نوروزی مکانی است که دانش آموزان در آن حضور دارند. داشتن مکان استراحت و تفریح، مناسب و تمیز بودن و تجهیز به اب خوری، سیستم های گرمایشی و سرمایشی و امنیت مکان بسیار حائز اهمیت است. در کل مکان برگزاری اردوی مطالعاتی نوروز جایگزین خانه میشود پس باید دارای شرایطی مشابه با منزل به لحاظ راحتی و امکانات باشد.

هزینه اردوی مطالعاتی نوروز 1403 چقدر است:

در این مورد بحث و نظرات بسیار متفاوتی وجود دارد. با توجه به سوالاتی که در سالهای اخیر وجود داشته نمیتوان درباره قیمت ها نظر قطعی داد. باید گفت هزینه ثبت نام اردوی نوروزی در مدارس نسبت به موسسات خصوصی ارزانتر است. در حالت کلی هزینه های اردوی مطالعاتی نوروز با توجه به چند عامل متغیر است:

مورد اول: امکانات مکانی که اردوی تحصیلی در آن برگزار میشود.

مورد دوم: سطح علمی و آموزشی اردوی مطالعاتی ( اینکه دبیران حاضر به چه میزان سطح علمی دارند یا حتی مطرح هستند)

مورد سوم: امکانات اردوی نوروزی که قطعا امکانات بیشتر نیازمند هزینه بیشتری نیز خواهد بود.

مورد چهارم: کیفیت خدمات آموزشی مانند پیگیری ها، برقراری نظم در جلسات آموزشی، ایجاد هماهنگی های مطالعه منظم دانش آموزان

اردوی مطالعاتی؛حضوری یا مجازی؟!

درباره این مطلب باید بگویم که ماهیت و اساس یک اردوی مطالعاتی حضور داوطلب است. اخیرا به دلیل کرونا و مسائل مربوط به آن عده ای اردوی مطالعاتی نوروز را تماما غیر حضوری کردند. این مورد یعنی شرکت در اردوی نوروزی کاملا آنلاین، توصیه نمیشود. چرا که اکثر مزیت اردوی تحصیلی نوروزی پیگیری های مستمر مشاورین، جلسات رفع اشکال و بررسی وضعیت تغذیه ای، روانی دانش آموز خواهد بود. بنابراین صرف هزینه برای شرکت در اردوی مطالعاتی آنلاین به هیچ وجه توصیه نمیشود.

اردوی مطالعاتی نوروز دارای دو هدف اصلی می باشد که در زیر به آنها اشاره شده است:

هدف اول:

در اردوی مطالعاتی نوروز داوطلبان می توانند با ذهنی باز و خارج از فضای مدرسه و کلاس های کنکور، برای تایم آزاد خود برنامه ریزی نمایند. فضای مطالعاتی آنها توسط مشاوران اغلب تعیین می شود. در این دوران اکثر دانش آموزان پایه دوازدهم، اطلاعات خود را جمع بندی می نمایند. البته اردوی مطالعاتی فرصت خوبی برای رفع اشکال دروس توسط اساتید کارآزموده می باشد.

هدف دوم:

در اردوی مطالعاتی نوروز داوطلبان عادات مطالعه خود را حفظ می کنند و از فضای مطالعه دور نمی شوند. در واقع آنها دو هفته داخل فضایی قرار می گیرند که رقبایشان با یک برنامه منظم از صبح تا شب مطالعه می نمایند. لذا زمانبندی خود را اصلاح کرده و به موقع مطالعه نموده یا استراحت می کنند. از همین رو انتظار می رود که شانس بیشتری در کنکور داشته باشند و بهترین نتیجه را به دست آورند.

به دست آوردن انگیزه بیشتر در اردوی مطالعاتی نوروز:

اردوی مطالعاتی نوروز می تواند فواید زیادی داشته باشد، از آنجا که همیشه اساتید و ناظرانی هستند تا بر پروسه فعالیت داوطلبان نظارت نمایند لذا امکان حواس پرتی و به هدر رفتن زمان بسیار کم می باشد. از همین رو داوطلبان می توانند با انگیزه بیشتر اقدام به مطالعه عمیق نمایند و اشکالات درسی خود را رفع کنند. بسیاری از مشاوران معتقد هستند که این اردو از سردرگمی و اضطراب دانشجویان نیز می کاهد و موجب می شود تا تسلط بیشتری روی مفاهیم درسی به دست آورند.

شرایط بهتر مطالعه در اردوی مطالعاتی نوروز:

در اردوی مطالعاتی، تمام افراد در حال تلاش و مطالعه می باشند. لذا فضا به نحوی است که انگیزه مطالعه بیشتر خواهد شد. در این شرایط وقتی داوطلبان از خانواده ها و حال و هوای خانه در دوران عید فاصله می گیرند، راحت تر می توانند به برنامه های خود رسیده و از استراحت های نابجا فاصله بگیرند. در واقع می توان بیان داشت که اردوهای فوق از تخریب برنامه های درسی جلوگیری می کنند و با جدا نمودن داوطلبان از فضای بازدید های عید تمرکزشان را روی برنامه های درسی افزایش می دهند.

پانسیون یا اردوی مطالعاتی؟!

پانسیون های شبانه روزی درسی محل هایی شبیه به کتابخانه هستند دقیقا مانند کتابخانه ها اما با شرایط کمی بهتر. وجود شرایط نور و تهویه و دمای مناسب و فاصله فردی برای کیفیت بهتر مطالعه و محیط بسیار آرام از ویژگی های اصلی یک پانسیون مطالعاتی شبانه روزی است.  در پانسیون های درسی نوروزی که معمولا از ساعت 7 صبح الی 9 شب فعالیت دارند هدف اصلی مطالعه و تمرکز روی مطالب درسی برای آمادگی امتحانات و بالاخص کنکور است.

پانسیون مطالعاتی نوروزی کنکور نیز به همین شکل است. در این پانسیون ها یا مراکز مطالعاتی ناظرینی وجود دارند که برای کیفیت بهتر مطالعه به نحوه درس خواندن دانش آموزان نظارت کامل دارند. در اردوی های نوروزی کنکور ساعاتی نیز برای استراحت در نظر گرفته شده که معمولا یک ساعت و پانزده دقیقه است . البته ساعات مطالعه بسته به شرایط مختلف متفاوت است اما در همین محدوده کمی تغییر میکند.

پانسیون های شبانه روزی با پانسیون های نوروزی عید تفاوت های دارند. در اردوی مطالعاتی نوروز که در مرکز پوردستمالچی برگزار میشود کلاس های رفع اشکال و جلسات جمع بندی نیز با حضور رتبه های برتر کنکور در یکی از مراکز دانشگاهی و یا علمی در شهر تهران برگزار میشود. تفاوت اساسی پانسیون مطالعاتی با پانسیون های نوروزی کنکور نیز در همین است: نحوه صحیح مطالعه، رفع اشکال و حضور رتبه های برتر جهت مشورت، تعامل و ایجاد حس و انگیزه بیشتر.

پخش ویدیو

اهمیت اردوی مطالعاتی نوروز مرکز مشاوره محمدرضا پوردستمالچی

پخش ویدیو

نظرات رتبه‌های برتر در مورد اردوی مطالعاتی نوروز